Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

10.04.2021

Merhaba Bitki Severler, bugün ''Yıldız Çiçeği'' olarak bilinen Dahlia'yı inceliyoruz. İyi vakitler!


                                                                              Görsel: Pexels.com

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Nedir?

Yıldız Çiçeği (Dahlia), asteraceae ailesine mensup, ''Dahlia'' türünü oluşturan yaz sonu ve sonbahar başlarında çiçeklenen, çalı tipi gövdesiyle tüm yıl yeşil kalabilen, uzun ömürlü-çok yıllık bir çiçek çeşididir. Yıldız denmesinin sebebi, çiçeğinin yapraklarının yıldız simgesini andırmasıdır ve katmerli bir yapıya sahiptir. Anayurdu'nun Meksika olduğu bilinmektedir. Ilıman bölgelerde rahatlıkla iç ve dış mekanlarda yetiştirilebilir. Birçok hibrit ve melez çeşidi bulunmaktadır. Farklılıklarıysa genelde renk, çiçek yapısı ve gövde şekilleridir.

Yıldız Çiçeği (Dahlia) Bakımı

Yıldız Çiçeği (Dahlia), yukarda da bahsettiğimiz gibi yaz sonları ve sonbahar başları çiçek açan bir çiçektir. Genellikle iç mekanlarda, teras ve bahçe gibi yerlerde yetiştirilir. Çok yıllık bir bitkidir ve gövdesi otsu çalı yapısına sahip olduğu için, tüm yıl yeşil kalabilir ve -10 derecelere kadar dayanıklılık gösterebilir Yıldız Çiçeği. İsterseniz gelin detaylarına değinelim.

Sulama: Yıldız Çiçeği (Dahlia), suya bayılır. Bulunduğunuz bölge ve şehire bağlı olarak, yazın haftada 2'ye çıkabilir sulama aralığı. Kışın ise 1 yeterli olacaktır. Fakat her zaman belirttiğimiz gibi, toprağı kontrol ederek, ölçülü bir şekilde sulama yapılmalıdır. Toprak kuruduktan sonra sulama işlemi yapılmalı ve her zaman aynı ölçüde su verilmelidir.

Konum: Yıldız Çiçeği (Dahlia), bulunduğu ortama göre büyüme gösterir. İç mekanlarda günde 4 ila 6 saat güneş alacak yerlere konumlandırmanız gerekiyor. -10 derecelere kadar dayandığını bahsetmiştik ve sıcak ortamlarda gelişimini hızla sürdürür. Havadar yerleri sever fakat şiddetli hava akımlarının olduğu yerlerde çiçek dökebilir. Dengeyi iyi sağlamalısınız. 


                                                                           Görsel: Pexels.com

Toprak Seçimi: Yıldız Çiçeği (Dahlia), su geçirgenliği bol toprakları sever. Mineral ve torf bakımından zengin iyi drenajlı toprakları seçmeniz, çiçeğiniz için en doğru karar olacaktır. 

Saksı Seçimi: Bildiğiniz gibi fazla sulamayı önlemek amacıyla, altta su tahliye kanalları olan, delikli saksılar öneriyoruz. Bunun nedenine tekrar değinecek olursak, fazla su verdiğinizde bitkinin kökü çürüyebilir. Bunu engellemek amacıyla delikli saksıya çiçeğinizi konumlandırırsanız, fazla suyu dışarıya atacak ve bitkinizi korumuş olacaksınız.

Çoğaltma: Yıldız Çiçeği (Dahlia)tohumdan ve yeni çıkan filizlerinden çoğaltılabilir. Tohumdan çoğaltmak isterseniz, ortalama filizlenme aralığı 8-10 hafta olacaktır. Bu sürede beklemek istemezseniz, direkt olarak çiçek halini tedarik edebilirsiniz. Buna ek olarak, yeni çıkan filizleri ayrı bir saksıya ekebilir ve yukardaki işlemleri uygulayarak yeni Yıldız Çiçeği'nize (Dahlia) merhaba diyebilirsiniz.

İşte bu kadar! Umuyoruz bu ufak bilgilerle dolu yazımız hoşunuza gitmiş ve size bir şeyler katmışızdır. Diğer süs bitkileri hakkındaki blog yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz, bizi instagram ve facebook üzerinden takip etmek isterseniz lütfen BURAYA tıklayın.

Eğer sizde bu güzel Yıldız Çiçeği'ne (Dahlia) sahip olmak isterseniz BURAYA tıklayarak  EN UYGUN FİYATLA siparişi verebilir, FideButik'in ayrıcalıklı dünyasına sizde katılabilirsiniz. Ayrıca siz bitki severler için 7/24 satış sonrası desteğimiz ile sorun ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz...