Begonvil (Gelin Duvağı) Bakımı

Begonvil (Gelin Duvağı) Bakımı

13.03.2021

Merhaba Bitki Severler, bugün sizlerle birlikte ''Begonvil (Gelin Duvağı)'' hakkında ufak bilgiler vereceğiz, iyi okumalar.

gelin duvağı fidebutik

Begonvil (Gelin Duvağı) Nedir?

Akdeniz gibi ılıman iklimlerde kolayca yetişebilen, büyüdükçe çalı formunu alıp her yere yayılan ve hızlı gelişen çiçek türlerinden biridir Begonvil (Gelin Duvağı). Genellikle mor-beyaz-pembe-kırmızı gibi renklere sahiptir. Aydınlık ortamlarda rahatlıkla yetişir. En önemli özelliklerinden birtanesiyse çok zor hastalanır ve böcek kapar. İç ve dış mekanlarda yetiştirilir. Çoğu zaman peyzaj uygulamalarında süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Çok yıllık bir bitkidir. Çiçekleri o kadar gürdür ki, her yere saçılır. Rengi ve kokusuyla bulunduğu ortama çok farklı bir hava katar.

Begonvil (Gelin Duvağı) Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi, ılıman bölgelerin ve özellikle de Akdeniz bölgesinin özleşmiş çiçek türlerindendir Begonvil (Gelin Duvağı). Güneşi, güneş ışığını çok sever. Aydınllık ortamlarda, iç-dış mekan farketmeksizin kolaylıkla yetiştirilebilir. Boyları iyi bakıldığı takdirde 10 metrelere kadar uzayabilir. Çok yıllık, uzun ömürlü bir çiçektir. İsterseniz gelin sizin için listelediğimiz bakım önerilerine göz atalım.

Bulunması gereken ortam: Begonvil (Gelin Duvağı), aydınlık ortamlarda gelişimini sağlar. Güneş ışığının bol vurduğu yerlere konumlandırılmalıdır. Fakat, güneş ışığı direkt olarak yapraklarına temas etmemelidir, temas ederse yapraklara zarar verecektir. İç ve dış mekanlara konumlandırılırken bu hususa dikkat etmelisiniz. Ortam sıcaklığı 10 derece altına düşmemelidir, aksi takdirde çiçeklerini ve yapraklarını dökecektir. Bir daha çiçeklenmesi için diğer dönemi beklemeniz gerekecek.

Sulama: Begonvil (Gelin Duvağı)sıcak yaz aylarında haftada 2 kere sulanması önerilir, tabii elinizle toprağı kontrol ederek kontrollü sulama yapmalısınız. Kışın havalar soğuyacağı için bu sıklık haftada 1'e düşürülmelidir. Yüzeysel ve toprağın her yerine ulaşacak şekilde yapılmalıdır. Fazla sulamalardan kaçının.

Toprak Seçimi: Begonvil (Gelin Duvağı)kaliteli topraklardan hoşlanır. Dinlendirilmiş kumlu ya da kızıl toprak, torf ve gübre karışımlı topraklar, çiçeğimizin gelişiminde ve uzun ömürlü olmasında büyük önem taşımaktadır. Su geçirgenliğinin iyi olmasına özen gösterin. Bahçeye ekecekseniz, ekileceği yeri mutlaka dikim yapılmadan önce havalandırın ve temiz olduğuna emin olun.

Budama: Begonvil (Gelin Duvağı), çok hızlı büyüyen ve yayılan bir çiçek olduğundan, budama yapmaktan çekinmeyin. Budadığınız yerden tekrar gür bir şekilde dalını ve çiçeğini sizden esirgemeyecektir.

ÇoğaltmaBegonvil (Gelin Duvağı) çoğaltmak isterseniz, budama zamanında budadığınız dalları toprakta veya suda köklendirip başka bir saksıya alabilirsiniz. Ekim yapıldıktan sonra ''can suyu'' adı verilen sulama işlemini yapmayı unutmayın.

fidebutik - begonvil

İşte bu kadar! Umuyoruz bu ufak bilgilerle dolu yazımız hoşunuza gitmiş ve size bir şeyler katmışızdır. 

Okuduğunuz için teşekkür ederiz, bizi instagram ve facebook üzerinden takip etmek isterseniz lütfen BURAYA tıklayın.

Eğer sizde bu güzel Begonvil (Gelin Duvağı)'na sahip olmak isterseniz BURAYA tıklayarak  EN UYGUN FİYATLA siparişi verebilir, FideButik'in ayrıcalıklı dünyasına sizde katılabilirsiniz. Ayrıca siz bitki severler için 7/24 satış sonrası desteğimiz ile sorun ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz..