Mavi Yasemin (Plumbago) Bakımı

Mavi Yasemin (Plumbago) Bakımı

3.07.2021

Merhaba Çiçek Severler, bugün sizlere "Mavi Yasemin" bakımı hakkında ufak bilgiler vereceğiz, iyi vakit geçirmeniz dileğiyle. :)


                                                                                          Görsel: Pixabay

Mavi Yasemin (Plumbago) Nedir?

Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği, yasemin çiçeğine benzerliğinden ötürü bu ismi almıştır, yasemin çiçeğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Güney Afrikaya özgü bir çiçek çeşididir. Çiçek yapısını kulağa benzetirler. Diğer bir ismi "Burun Kurdu" olarak bilinir.Yeşil yaprakları yaz-kış canlı kalır. Göz alıcı açık mavi renginde olan çiçekleri ise kış sonundan itibaren yetişmeye başlar. Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği, tüm sezon boyunca çiçeklenmesini sürdürür.

Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği Bakımı

Çok yıllık otsu bir bitki yapısına sahiptir Mavi Yasemin çiçeği... Sıcağı ve nemli ortamları sever. Aynı zamanda kısmi kuraklığa da dayanıklıdır. Akdeniz, Ege ve Doğu bölgelerde sıkıntısız bir şekilde yetiştirilebilir ve çoğaltılabilir. İsterseniz gelin, sizin için listelediğimiz bakım yazımıza göz atalım.

Hava koşulları: Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği, -4 ila -12 derecelere kadar dayanmaktadır. Fakat yapraklarını dökebilir. Döktükten sonra ilkbahar mevsiminde kendini tekrar toplayacak ve yapraklarını vermeye devam edecektir. Akdeniz, Ege iklimine uygun bir çiçek çeşididir. Aşırı sıcak/soğuk temaslarında yapraklarını dökebilir. Yarı gölge/aydınlık yerlerde gelişimini sürdürebilir. Direkt olarak güneş ışığını almayı sever fakat Adana, Antalya gibi yerlerde güneş öğle vaktinde kavurucu olduğu için çiçeğe zarar verebilir. Göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Toprak seçimi: Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği, Eğer bahçeye ekilecekse, toprak ayrıt etmez. Fakat torf karışımlı gübreli toprak veya kumlu topraklarda gelişimini hızla sürdürür. Çalı şeklinde gelişir ve 2.5-3 metrelere kadar uzayabilir.


                                                                                    Görsel: Pixabay

Sulama: Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği, aşırı sulamalardan kaçınmalıdır. Toprak kurudukça, bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak haftada 1 veya 2 kere sulanabilir. Kışın bu oran yarı yarıya düşecektir. Tavisyemiz, toprak kurumadan sulama yapmamanız yönündedir. Her sulama esnasında suyun, toprağın her yerine ulaştığından emin olmanız gerekiyor.

Budama: Birçok bitkinin aksine, Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği'ni budamak, dallarının ya da çiçeklerinin daha gür çıkmasını sağlamaz. Zaten gür şekilde dallarını ve çiçeklerini verir. Kuruyan yerleri budamak, bitkinin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Saksıda yetiştirmek isterseniz; Büyük aranjman saksılar ya da geniş saksılar işinizi görecektir. Saksıda toprak torf-kum karışımı olursa bitkiniz için daha iyi olacaktır. Saksıda hızlıca büyüyeceği için, güçlü dallarını budarsanız, birkaç yıl size iş çıkartmayacaktır. 

Çoğaltma; Kök kısmından ayırmayla ya da saçaklarını kış sonu başka bir yere ekerek çoğaltma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulunduğunuz Yerin Havasını Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği ile Değiştirin

Eğer sizde bu güzel Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeğine sahip olmak isterseniz BURAYA tıklayarak  EN UYGUN FİYATLA siparişi verebilirsiniz. Mavi Yasemin (Plumbago) Çiçeği, hem şık ve anlamlı bir hediye olabilir hem de evinize,ofisinize kısacası yaşam alanlarınıza ayrı bir hava katabilir. Sizde FideButik'in size sağladığı ayrıcalıklardan yararlanıp, hemen bir tane kolaylıkla edinebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer süs bitkileri hakkındaki blog yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bizi instagram ve facebook üzerinden takip etmek isterseniz lütfen BURAYA tıklayın.