Şakayık Çiçeği Bakımı

Şakayık Çiçeği Bakımı

29.05.2021

Merhaba çiçek severler, bugün sizlerle birlikte "Şakayık" çiçeği hakkında ufak bilgiler vereceğiz, iyi vakit geçirmeniz dileğiyle.

fidebutik- şakayık çiçeği

Şakayık Çiçeği Nedir?

İlkbahar habercilerinden, kendine has kokusuyla herkesi büyülüyen ve yayıldıkça yayılan Şakayık Çiçeği, şakayıkgiller ailesine mensup tek cinstir. Asya, Güney Avrupa ve çevresine özgü bir çeşittir. Yılllık otsu bir çiçektir ve her kış yapraklarını döktüğü gibi ilkbaharda tekrar açar. Genelde beyaz, turuncu, kırmızı ve eflatun gibi renkleri mevcuttur. Katmerli bir çiçek yapısına sahiptir. Çiçeği resimlerimizde görüldüğü üzere büyük ve gösterişlidir.

Şakayık Çiçeği Bakımı

Şakayık çiçeği, saksı ekimlerine uygun değildir fakat yine de iç mekanlarda yetiştirilebilir. Bahçe süs bitkisi olarak bilinir ve peyzaj uygulamalarında kullanılır. Soğuğa karşı dayanıklı bir çiçek türüdür. Fazla çiçeklenmesi için soğuğa maruz kalması şarttır. Direkt güneş gördüğü takdirde yapraklarını dökebilmektedir. İsterseniz gelin sizin için listelediğimiz bakım önerilerine bir göz atalım.

Sulama: Şakayık Çiçeği'nin toprağı asla kuru bırakılmamalıdır. Kurumaya yakın dönemlerde elinizle kontrol edip, en doğru sulamayı yapabilirsiniz. Genel bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak kışın haftada 1, yazın ise hafta da 2 sulamanız önerilir. Fakat, başta da belirttiğimiz gibi elinizle kontrol edip, toprak kurumadan önce sulama yapmanız, bitkinizin gelişimi açısından daha yararlı olacaktır.

Konum: Şakayık Çiçeği, yukarda da bahsettiğimiz gibi saksılarda yetiştirilemez, büyük ve geniş alanlara ihtiyaç duyar. Bahçe ekilimine uygundur ve ekileceği yerin iyi drenajlı, hava almış ve tehlikeli bitki,böcekten arındırılmış olması gerekiyor. Günde en az 6 saat güneş ışığı görmeli (direkt olarak değil) ve soğuğa maruz kalmalıdır. Bu husus bitkinizin daha çok çiçeklenip, yayılması için en iyi etkendir.

fidebutik- şakayık

Toprak: Şakayık Çiçeği, su geçirgenliği iyi topraklarda yetişir. Kum-kızıl toprak-torf karışımı bu çiçek için iyi olacaktır. Suyu fazla tutan topraklar, çiçeğin çürümesine neden olabilir. Bu hususa dikkat etmeniz gerekiyor.

Saksı: Her yazımızda belirttiğimiz gibi, fazla sulamalar yapıldığında bitkinin kökleri çürüyebilmektedir. Bunun önüne geçebilmemiz için, altta su tahliye kanalları bulunan (delikli) saksılar her zaman önem taşır. Fazla sulama yapıldığında bu tahliye kanallarından fazlalık su çıkacak ve bitkinizin en az zararı görmesini sağlayacaktır.

ÇoğaltmaŞakayık Çiçeği'ni çoğaltmak isterseniz, bunu bir kaç şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan ilk tohumla çoğaltmadır. Tohumlarının çimlenme süresi çok uzun süreler aldığından, aşılama yöntemi daha çok tercih edilmektedir. Diğer bir yöntem ise yumrularını kış ve sonbahar gibi soğuk mevsimlerde ekmenizdir.

 

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer süs bitkileri hakkındaki blog yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bizi instagram ve facebook üzerinden takip etmek isterseniz lütfen BURAYA tıklayın.

Eğer sizde bu güzel Şakayık Çiçeği'ne sahip olmak isterseniz BURAYA tıklayarak  EN UYGUN FİYATLA siparişi verebilir, FideButik'in ayrıcalıklı dünyasına sizde katılabilirsiniz. Ayrıca siz bitki severler için 7/24 satış sonrası desteğimiz ile sorun ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz...