Yer Minesi (Verbena) Bakımı

Yer Minesi (Verbena) Bakımı

12.06.2021

Merhaba çiçek severler, bugün ''Yer Minesi (Verbena)'' bakımı hakkında size ufak bilgiler vereceğiz. İyi vakit geçirmeniz dileğiyle :)

verbena - fidebutik
 

Yer Minesi (Verbena) Nedir?

Yer Minesi (Verbena), Verbenaceae ailesine mesup, çok yıllık ve uzun ömürlü bir çiçek türüdür.  Odunsu gövdeye sahip olup, 260'dan fazla türünün olduğu bilinmektedir. Bu türlerin çoğu Asya'ya ve Amerika'ya özgüdür. Geniş alanlara ekildiğinde adeta örtü görevi görür. Her yere dağılan bir yapısı vardır. Mart başında ekilir ve yaz sonlarına doğru çiçeklenir. Çiçekleri genelde beyaz, pembe, mor ve mavi renklerinde olabilir. 

Yer Minesi (Verbena) Bakımı

Yer Minesi'nin (Verbena) bakımı oldukça zahmetsizdir. Gölge yerlerde yetişmez ve çokça güneş ister. Geniş alanlara ekilmelidir ki yayılıp daha fazla çiçek açsın. İsteğe bağlı olarak saksıya da ekebilirsiniz fakat genellikle dış mekanlarda konumlandırılır. İçeride konumlandırmak isterseniz 20 derece altı sıcaklıklarda iyi gelişim göstermez bunu belirtelim. Devamlı güneş alan yerlerde bulundurmalısınız Yer Minesi'ni.

Bulunması gereken ortam: Yer Minesi (Verbena),  yukarda bahsettiğimiz gibi güneşe bayılır ve güneşin olduğu yerlerde konumlandırılmalıdır. Güneş almayan gölge yerlerde gelişimini tamamlayamaz ve çiçek açmaz. Günde 6 ila 8 saat direkt olarak güneş ışığı almalılardır. Genellikle dış mekanlarda ve peyzaj uygulamalarında kullanılır.

Sulama: Yer Minesi (Verbena), susuzluğa dayanıklı bir çiçek çeşididir. Bulunduğu yerde toprak kurudukça, elinizle de kontrol etmek suretiyle nemini ölçmelisiniz. Eğer toprak nemsizse sulama yapmalısınız. Gereğinden fazla sulamalar, Yer minesi'nin çiçeğini dökmesine ve solmasına neden olur. Bulunduğunuz şehir ve bölgeye bağlı olarak haftada 1 sulama öneriyoruz ve su çiçeğin her tarafına ulaşmalıdır.

fidebutik - yer minesi

Toprak Seçimi: Yer Minesi (Verbena), toprak ayırt eder. Geçirgenliği iyi olan kum-torf-gübre gibi karışımlı topraklarda en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Toprağın suyu tutmaması çok önemlidir bitkimizin gelişimi için. Artı olarak, sıvı gübre ve türlerini kullanarak, çiçeklenmeyi daha çok arttırabilirsiniz.

Saksı Seçimi: Bildiğiniz gibi fazla sulamayı önlemek amacıyla, altta su tahliye kanalları olan, delikli saksılar öneriyoruz. Bunun nedenine tekrar değinecek olursak, fazla su verdiğinizde bitkinin kökü çürüyebilir. Bunu engellemek amacıyla delikli saksıya çiçeğinizi konumlandırırsanız, fazla suyu dışarıya atacak ve bitkinizi korumuş olacaksınız.

Çoğaltma: Yer Minesi (Verbena)​​​​​​​, tohumdan ve yeni çıkan filizlerinden çoğaltılabilir. Tohumdan çoğaltmak isterseniz, ortalama filizlenme aralığı 8-10 hafta olacaktır. Bu sürede beklemek istemezseniz, direkt olarak çiçek halini tedarik edebilirsiniz. Buna ek olarak, yeni çıkan filizleri ayrı bir saksıya ekebilir ve yukardaki işlemleri uygulayarak yeni Yer Minesi'ne (Verbena)​​​​​​​​​​​​​​ merhaba diyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Diğer süs bitkileri hakkındaki blog yazılarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bizi instagram ve facebook üzerinden takip etmek isterseniz lütfen BURAYA tıklayın.

Eğer sizde bu güzel Yer Minesi'ne sahip olmak isterseniz BURAYA tıklayarak  EN UYGUN FİYATLA siparişi verebilir, FideButik'in ayrıcalıklı dünyasına sizde katılabilirsiniz. Ayrıca siz bitki severler için 7/24 satış sonrası desteğimiz ile sorun ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz...